Suomeksi Eesti keeles English
tausta

Synkkä Syysunelma 21-23.10.2016 Sammatissa ja jossain siellä päin


Te viattomat uhrilampaat, mihin elämänjanonne onkaan teidät johdattava! Kymmenen vuotta Mammuttimarssia ei vielä riittänyt. Ei ollut tarpeeksi särkeviä jalkapohjia, ei irtoavia varpaankynsiä, ei vereslihalle hankautunutta ihoa; teitä ei näännyttänyt pohjaton jano, ei alati kurniva nälkä tai vellova tunne vatsalaukussa. Missä ovatkaan hiipuvat yölamput, kuplat kompassin neularasioissa ja sateessa pöperöityneet kartat; kukapa muistaisi jäätävän veden kangistamia jäseniä, tainnuttavaa uneliaisuutta ja verta vuotavia rakkoja?
Näin siis mentiin.


Kansa taisteli -miehet ja naiset kertovat

Kunnon kaipuu (P 100 km)
Rogaten ja ultraten (J 100 km)
Maastokuntoilua (P 100 km)
Fillarikellari (P 100 km)
Endorfiininmetsästäjä (J 100 km)
KapteeniSolisluu (J 100 km)
Kenokefalos (J 50 km)
Ihan Hukassa (J 160 km)
Vuorenpeikon retket (J 50 km)
Toni Lund - Adventure Cyclist (P 160 km)
Alpo (P (kickbike) 160 km)


Parhaat pummit Kilon gepardin kokoamana:
Suunnistuksen juhlaa


Tulokset


Tuska (juoksu n. 160 km)

1Raivojuoksijat21:16 Jari Pitkäkoski
2Free Adventure24:17 Marko Vapa
3Luistelijat27:17 Pekka Pajunen
3Ihan Hukassa27:17 Karpaasi

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:
Peräkylän Ponnistus 3 (Suomenlinnan Susi)


Pyörä n. 160km

1Lahen laiska11:41 Antti Nousiainen
2Multihuurut13:43 Markus Rinkinen, Antti Artimo
3Uno Invalid14:01 Bastvik Express
4Oxalis14:50 Juha Pikkarainen, Johanna Pikkarainen
5Kontulan Kalashnikov15:01 Alpo Kuusisto
6B00t16:12 Lauri Alakuijala
7Cycling El Burro goes Sammatti16:20 Marko Mutanen
8Nopsakoipi19:10 Jouni Nurminen
9Waselin slow motion19:18 Marko Konttinen
9Veikkolan Puuma19:18 Juha Koukkari
9Waselin No Motion19:18Hannu Talvitie
12HK Günthers20:33Petri Rinkinen, Bo Tornqvist
13Hallucination lightshow21:29Toni Lund
14Mäkiset21:48Kristian Myllymäki, Hannu Koimäki

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:
Vaikeemman kautta (Anssi Rinne, Lasse Rinne)


Juoksu n. 100km (marssi)

1Hortsi Hames13:29Asmo Vuorenpää
2Pohjan Tähti13:31Mikael Heerman
3KapteeniSolisluun Jälkeenjääneet Opetuslapset16:35KapteeniSolisluu, Minkiönkylän Mahti
3Team DA-Group16:35Sami Kuusi
5Resistance16:42Ilkka Lassila
5Sotanorsu seikkailulla16:42Hanna Järveläinen
7Suomen Kustavin Sauna & Hiihtoseurue17:42Janne Blomqvist
7Petoteam Dr.17:42Kimmo Kaario
7Nalle Puh17:42Kim Eriksson
10Vierivät Sammalet22:06Tom Toivonen, Terhi Jaakkola, Helena Skogman

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:
Telkkä Pöntöstä (Mika Kotilainen)
örön huiputtaja 1 (Laura Hallapää)
örön huiputtaja 2 (Päivi Leppänen)


Pyörä n. 100km (marssi)

1Poromies ja Burro9:33Jouni Okkonen, Markku Miettinen
2Trailrunning.fi by bike9:51Terho Lahtinen
3muvi12:27Elsi Helenius, Harri Laaksonen
4Kymijoen Kyynel212:55Markku Tikkanen
4Kymijoen Kyynel 112:55Henrik Nykänen
4Kymijoen Kyynel 412:55Sanna Karjalainen
7Muumi ja punainen pyrstötähti13:11Minttu Mustonen, Pontus Backlund
8Taistelevat Metsot14:22Jani Hakala, Heli Hakala
9Käykö täällä Visa Electron? / MuTA15:25 Jarkko Holopainen

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:
Pardal (Antti Parjanne)
JaBi (Jari Birling)


Juoksu: n. 50km (maraton)

1Supermarsu6:03Juha Lehtonen
2Taghoovi Pingutus7:17Henrika Backlund, Tenolan Verkonpaino
3Dark Men of Turku8:09Timo Lainema, Marko Orell
4Free Adventure8:28Mikko Vapa
5Electrofit8:51Hilla Rudanko, Olli Nuoranto, Simo-Viljami Ojanen
6Kenokefalos9:01Jukka Nyblom, Mikko Mutka
7Köpöttelijät9:13Petra Jansson, Sanna Viitanen, Sanna Lassila
8Duck Intelligence 39:23Petri Koivunen (Fethry Duck)
8Duck Intelligence 3 / Ludwig von Drake9:23Matti Hallikainen
10Metsäkylän ratajuoksija9:26Piia Randell
10Tolkku Boys Turku9:26Kimmo Jalonen
12Mambo Mzungu9:43Paavo Juntunen
13Sikakorven Sisu 110:15Tero Kajaus, Antti Risikko, Jaana Tanskanen, Satu Hiltunen
14Huvikseen retkellä10:36Tapani Mikkola, Heli Mikkola
15Ens kauella11:30Tero Salonen
15kuntoilija11:30Juhana Pakkasmaa
17Tohtori Sykerö11:52Veli Kolhinen
17Tunkkarikurppa lörppä11:52Laura Järvinen
17Tunkkarikurppa Lorelei11:52Laura Lakio
17Tunkkarikurppa Nurppa11:52Tanja Bastamow
21Ne soutajat14:02Minna Myllyoja, Maija Virta

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:
Peräkylän Ponnistus 1 (Imatran Voima)
Peräkylän Ponnistus 2 (Korven Keiju)
Risari-ässät! (Tuomas Viertola)
Relax (Tuula Pajunen)


Pyörä n. 50km (maraton)

1Team Snowflakes ft. Vierivät sammalet6:28Päivi Luoma, Merja Enroos
2Team Anovan hovimestarin se7:40Juha VehmasJouni Saarni, Mikkis Toivonen
3Tagahoovi Pingutus21:32Hyvinkään Stoppari, Risu-Ukko

Keskeyttäneet/hylätyt joukkueet:
Veikko Tolvanen